X
X

SEO çalışmaları ne işe yarar?

AnasayfaYazılarGoogle SEOSEO çalışmaları ne işe yarar?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitesinin arama motorunda ön plana çıkmasını sağlayan çalışmalar bütününe verilen isimdir. SEO çalışmalarındaki başarı sitenin görünürlüğü ve site trafiği için oldukça elzemdir.

SEO çalışmaları yaratıcı, teknik ve stratejik bir çalışma gerektirir. Amacınız SEO çalışmalarında başarılı olmak ve sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşımak ise bunun yolu kusursuzluktan geçmiyor. Aksine SEO’nun da adından anlaşılacağı üzere hedef kitleniz ile içeriğiniz optimizasyondan geçiyor. Ancak bundan kalitesiz ve sadece ziyaretçi odaklı içerikler bu çalışmalarda başarı getirmez. Şüphesiz ki başarı için iyi bir optimizasyon ve kaliteli içerik sağlanmalıdır.

Her şeyden önce SEO çalışmaları yapmak için kapsamlı bir hazırlık ve bilgi birikimi gerekir zira Google algoritmasının temel çalışma prensibini çözmeden SEO çalışmalarına başlamak hamallık olur. Bu bilinmesi gereken temel  şeyler şu şekildedir:

  • Hedef kitleye yönelik içerik,
  • SEO tekniği
  • Backlink
  • Kaliteli içerik

Burada söylenen bahsi geçen üç kavram oldukça anlaşırdır ancak dışarda kalan kavram Backlink’e ışık tutulması gerekir. Backlink bir siteye başka bir sitede atıf yapılmasıdır. Google bu algoritmayı geliştirdiğinde çok daha iyi arama sonuçları vermeye başlamış ve arama motoru konusunda lider noktaya gelmiştir. Backlink algoritmasına göre, bir siteye diğer sitelerden ne kadar çok atıf yapılmışsa atıf yapılan site algoritmada üst sıralara çıkartılmaktadır. Sitenize backlink yapılmasını sağlamak oldukça işe yarar bir SEO çalışması kapsamındadır. Backlink çalışması; gönderimler, sosyal medya çalışmaları ve E-posta erişimlerini içerir.

 

SEO Çalışması Kapsamında Uyulması Gereken Kurallar:

Google algoritması, bir takım kurallar çerçevesinde hareket etmektedir. Bu kurallar web sitesi sahiplerini spam ve benzeri etik olmayan SEO çalışmalarından uzak tutmak için koyulmuştur. Kurallara uyulmamasının müeyyidesi ise Google tarafından işaretlenmek ve web sitenizin cezalandırılarak görünürlüğünün azaltılmasıdır. Bu nedenle SEO çalışmalarını Google’ın koyduğu kurallar çerçevesinde yapmak elzemdir. Buna Pozitif SEO çalışması denirken, buna uyulmaması Negatif SEO çalışmasını ifade eder. Pozitif ve Negatif SEO şu şekilde ayırt edilebilir.

POZİTİF SEO

NEGATİF SEO

Faydalı içerikler barındırır.

Sinsi yöntemler kullanır.

Doğal linkler içerir.

Gizli metin içerir.

Marka değeri oluşturur.

Gereksiz anahtar kelime kullanır.

İçerik stratejisi mevcuttur.

Link manipülasyonu yapar.

Optimizasyona önem verir.

Alakasız backlink kullanır.

Anahtar kelimeler net ve özenlidir.

Alakasız linkler kullanır.

Kaliteye odaklı sağlam içerek sunar.

Spam yorumlar içerir.

 

Görüleceği üzere sitenin akıbeti için SEO çalışmaları oldukça elzemdir. Sitenin Google algoritmasında üst sıralarda yer alması ve ziyaretinin arttırılıp, site trafiğinin yoğunlaştırılması için SEO çalışmalı yegane yolu teşkil eder. Unutulmamalıdır ki her şey gibi bununda etik olan ve olmayan yöntemi vardır. Burada müeyyidesi ve genel etik kuralları göz önüne alındığında şüphesiz ki Pozitif SEO tercih edilmeli ve geleceğe dönük sağlam adımlarla ilerlenmelidir. Böylelikle web sitesiyle uzun vadeli başarılara ulaşabilir ve güzel hizmetler sunup iyi kazançlar sağlayabilirsiniz.

 


Top