X
X

Grafik Tasarımı nedir?

AnasayfaYazılarGrafik & Web TasarımGrafik Tasarımı nedir?

Grafik tasarımı nedir ?

Grafik tasarımı basitçe en sevdiğiniz çikolatanın ambalajından, en sevdiğiniz filmlerin afişlerinden, en ünlü firmaların logolarından ,duvarlara, televizyona kadar etrafınızda gördüğünüz yazılı veya görsel olarak ilginizi çeken tasarımların bütünüdür. Grafik tasarımda amaç belli bir mesajı belli bir kitleye verilebilecek en etkili şekilde vermektir bunu yaparken de bu mesaj çekici hale getirilir. Başarılı bir grafik tasarımı için, mesajın verilmek istendiği kitlenin kültürel yapısınin iyi bilinmesi önem arz eder. Etkili bir iletim için ise bilgiler analiz edilir, elde edilen veriler arasından mesajın iletileceği doğru kanal belirlenir. Grafik tasarımı yapabilmesi için kişinin yaratıcı, hayal gücü zengin, şekillerle ve renklerle arası iyi bir birey olması gerekir, kişi grafik tasarımında sanat ve teknolojiyi yaratıcılıkla birleştirir. 

Bir grafik tasarımının başarılı olabilmesi için de bazı temel ölçütlere ihtiyacımız vardır,  bu ölçütler başarılı bir grafik tasarımının olmazsa olmazlarıdır, gelin bunlara bir göz atalım :

1-Denge (asimetrik veya simetrik): Görsel bir tasarımda elemanların hepsi eşit önem taşır, bir eleman ne kadar vurgulanırsa o kadar önemlidir

2- Kontrast(karşıtlık): Bir sanat eserinde birbirinden farklı unsurlar yan yana geldiğinde belirgin bir farklılık olduğunda kontrast oluşur. Bu kontrast ögeleri birlikte verildiğinde izleyicinin dikkatini çeker.

3-Vurgu: Görsel tasarımın en önemli kısmının seyircilere kolay iletilebilmesi için çok önemlidir. Seyircinin vurguyu farketmemesi vurgunun iyi yapıldığını kanıtlar.

4-Tekrar: Tasarımın tümünde bazı temel elemanların tekrar tekrar kullanılmasıdır.(şekil,yazı tipi) Doğru kullanıldığı takdirde tutarlılık sağlanır.

5-Hareket: Etkili bir tasarımda, seyircinin gözü bir önemli unsurdan ötekine yönelmelidir. Bu seyirci ile tasarım arasında bir bağlantı kurar.

6-Alan: Farklı görsel üyelerinin etrafındaki alan anlaşılmalıdır. Pozitif ve negatif alan olmak üzere ikiye ayrılır ve tasarımın en önemli üyelerinin yani konunun görüntülenmesi için pozitif alan kullanılmalıdır.

7-Desen: Bir resim, nesne veya sembolün tasarım boyunca eşit olarak tekrarlanmasıyla elde edilir, vurgulamada da kullanımı yaygındır.

Grafik tasarımı sürecinde doğal olarak bazı araçlardan yararlanılır. Örneğin eskiz defteri tasarımcının kaba tasarımlarını not etmelerinin kolay bir yoludur tabii bu geleneksel bir yöntemdir. Bunun yanı sıra gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayarlar ve yazılım kullanılan en önemli araçlardan olmuştur. Yazılım,  tasarımcıların yaratıcılıklarını kullanmalarında, çizimler oluşturmalarında parçaları değişik düzenlerde birleştirmelerinde yardımcı olur.

Grafik tasarımı yapılırken birçok bilgisayar programı kullanılır, bunlar arasında sık kullanılan bazı programlardan basitçe bahsedelim :                                                              

Photoshop : Grafik tasarımın ana programlarından olduğunu söyleyebiliriz. Web tasarımın temellerini Adobe Photoshop ile atılabilir.                                                                                                           

Corel : Grafik tasarımın özgün ana programıdır.                                                         

Fireworks: Web sitelerinin başlıca programlarındandır.                                                                

Flash : Film montajında sık kullanılan bir programdır.  


Top